Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Mevduat Stopaj Oranları

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 30.04.2021 Güncelleme Tarihi: 2.04.2023

Stopaj elde ettiğiniz gelir üzerinden devletin sizden aldığı gelir vergisidir.

Mevduat Stopaj Oranları
Mevduat stopajı ise, banka mevduat hesabınızdan elde ettiğiniz faiz gelirinden kesilen vergidir.

Mevduatta stopaj nedir?

Vadeli mevduat hesaplarında döviz cinsine ve vadeye göre stopaj oranı değişir. TL cinsinde stopaj %5’e kadar çıkabilirken, yabancı paralarda %20’ye kadar çıkabilir. Mevduat stopajında alınan vergi miktarı anaparadan değil faiz üzerinden hesaplanır.

Mevduat nedir? Mevduat çeşitleri nelerdir?

Mevduat, belli bir sürede ya da arzu edildiğinde çekilmek kaydı ile bankalara faizle yatırılan para olarak tanımlanabilir. Vadeli ve vadesiz mevduat olarak sınıflandırılır. Vadeli mevduat hesabı, tasarruf ve ticari amaç ile kullanmak üzere iki türe sahiptir. Yatırılan paranın belirli bir zaman diliminde faiz getirisi sağladığı bir mevduat hesabı türüdür. Vadeli hesaba yatırılan ana para; 1 ay, 3 ay, 6 ay veya 1 yıl gibi belirli bir sürede belirlenen faiz oranı kadar getiri sağlar. Belirlenen süre arttıkça faiz oranı da artar ve dolayısıyla elde edilen getiri de artar. Vadesiz mevduat hesabı, paranızı bankaya yatırdığınızda herhangi bir getirisi olmadan sadece saklamak ve işlemlerde kullanmak üzere değerlendirebileceğiniz mevduat hesabı türüdür.

Kredili mevduat hesabı, hesapta para olmasa da limit tutarı kapsamında para çekebileceğiniz hesap türüdür. KMH kısaltma adı ile karşımıza çıkabilir. Doğru kullanıldığı takdirde kullanıcılarına oldukça avantaj sağlar. Bankaların internet şubesi ya da mobil uygulamasından kolaylıkla açılabilmektedir. Kullanıcılar fatura, kredi geri ödemeleri gibi ödemelerini gecikmeye düşmeden buradan karşılayabilir.

Faiz nedir? Politika faizi ve mevduat faizi ilişkisi nedir?

Bir diğer karıştırılmaması gereken husus ise faiz kavramıdır. Faiz, gelecekte ödenmek üzere borç alanın borç verene getirisi, borç alanın ise maliyetini ifade eder. Nominal faiz oranı halk arasında borç alma vermede kullanılan faizdir. Nominal faiz oranları risk primi ve beklenen enflasyon oranını içerir. Reel faiz ise nominal faizin beklenen enflasyonda arındırılmış halidir. Politika faizi, Merkez Bankası tarafından belirlenen, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranıdır ve mevduat faizi ile arasında farklılık vardır. Mevduat faizi o gün elde bulunan paranın miktarına, vadesinde ve piyasa şartlarına göre bankanın size önerdiği faiz oranıdır. Bu sebeple her banka için farklılık gösterir.

Güncel Mevduat Faiz Oranları

2023 Mevduat stopaj oranları neler?

30/06/2023 tarihine kadar vadesiz ve özel cari hesaplara ve 30/09/2020 ile 30/06/2023 tarihleri arasında açılan veya vadesi bu tarihler arasında yenilenen hesaplara ödenecek faizler:
 

Hesap türü Faiz oranı (TL) Faiz oranı (Yabancı para)
Vadesiz ve ihbarlı hesaplar ile 6 aya kadar (6 ay dâhil) vadeli hesaplar %5 %20
1 yıla kadar (1 yıl dâhil) vadeli hesaplar  %3 %20
1 yıldan uzun vadeli hesaplar %0 %18
Enflasyon oranına bağlı olarak değişken faiz oranı uygulanan 1 yıldan uzun vadeli hesaplar %0
Kur korumalı vadeli mevduat hesapları ile döviz tevdiat hesaplarından dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevrilen mevduat hesapları %0
Altın cinsinden mevduat hesaplarından dönüşüm fiyatı üzerinden Türk lirasına çevrilen mevduat hesapları %0

Mevduat stopaj oranları nasıl hesaplanır?

Mevduat stopajı, brüt faiz getirisinden mevduat stopaj oranının alınmasıyla hesaplanır:

Stopaj = (Faiz Geliri x Stopaj Oranı)

Önreğin; 6 aya kadar vadeli bir hesaptan elde edilen 1000 TL’lik faiz geliri:

Mevduat stopajı = (1.000 x 0,05) = 50

Kur korumalı mevduat hesaplarında stopaj kesintisi var mı?

Kur korumalı mevduat hesabında Dolar/TL kurundaki artış, TL mevduatlarındaki faiz getirisinin üzerine çıktığında aradaki fark devlet tarafından TL mevduat sahiplerinde ödenir. 

Kur korumalı katılma hesaplarından elde edilen kâr payları için geçerli olan %0 oranlı tevkifat uygulamasının süresi 30 Haziran 2023 tarihine kadar uzatıldı. 
 

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

4 Oy

-

4 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Temel İktisat İlkeleri Nelerdir? 8.12.2023

  Temel İktisat İlkeleri Nelerdir?

 • Makroekonomi ve Yatırım İlişkisi 6.12.2023

  Makroekonomi ve Yatırım İlişkisi

 • SPK Lisansı Nedir ve Türleri Nelerdir? 4.12.2023

  SPK Lisansı Nedir ve Türleri Nelerdir?

 • Türev Araçlar ve Vadeli İşlemler Nelerdir? 1.12.2023

  Türev Araçlar ve Vadeli İşlemler Nelerdir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon