Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

12 Konuk 12 Yazar

Gündemi takip etmenin, doğru yatırım kararı vermenin, bütçeye uygun finansal hamleler yapmanın en iyi yollarından birisi de o konularda uzman kişilerin görüşlerini takip etmekten geçiyor. HangiKredi, kendi alanlarında uzman birçok yazarın yazılarına da ev sahipliği yapıyor.

 • Sıralama

Seçimler bitti, ekonomi yönetimi belirlendi, Mehmet Şimşek Hazine ve Maliye Bakanı olurken, Hafize Gaye Erkan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yeni ve ilk kadın başkanı oldu. Bakan Şimşek’in görev devir teslim töreninde verdiği “Rasyonel politikalara dönüş” mesajı piyasalara büyük moral verdi. Sonrasında yapılan iki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında Merkez Bankası politika faizi %8,50’den %17,50’ye yükseltildi. İlk toplantıda 650 baz puanlık bir faiz artışı yapan Merkez Bankası, Temmuz toplantısında 250 baz puanlık bir faiz artışı gerçekleştirdi. Her iki toplantıdaki faiz artışları piyasa beklentilerinin altında kaldı. 

Devamını oku

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yerle bir olmuş Avrupa şehirlerini yeniden ayağa kaldırma süreci kentsel dönüşüm olarak adlandırılmıştır. Kentsel dönüşüm süreci, yıkılmış, tahrip olmuş binaları yeniden yerine koymaktan daha çok, değişen şartları da dikkate alarak, kenti yeniden düzenlemeyi öncelemiştir. Yollar, sosyal alanlar, parklar yeniden planlanmış, kentler değişen yaşam koşullarına uygun olarak dönüştürülmüştür.

Devamını oku
 • Ahmet Büyükduman

  Ahmet Büyükduman

 • 28.07.2023

 • 0 Yorum

Piyasaların önündeki en önemli belirsizlik olarak görülen seçimler bitti, kabine açıklandı, bürokraside atamalar yapıldı ve kollar sıvanıp işe başlandı.Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine getirilen Mehmet Şimşek, piyasaların tanıdığı, uygulayacağı politikalar hakkında bilgi sahibi olduğu ve bu dönem için istenilen isimdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevine getirilen Gaye Erkan ise ismi bu görev için adı geçmeyen birisi idi ve atama piyasalar açısından sürpriz oldu, denilebilir.

Devamını oku

Döviz kuru değişimleri ile konut fiyatları arasında pozitif bir ilişki olduğu, döviz kuru arttıkça konut fiyatlarının da artacağı sıklıkla vurgulanır. Bu argümanın arkasındaki temel gerekçe olarak ise evini satmak isteyenlerin konutlarını döviz kuruna endeksli olarak fiyatladıkları, döviz kuru arttıkça talep ettikleri fiyatı artırdıkları gösterilir. Bu argümanın doğruluk payı olmakla birlikte fiyat yalnızca satıcıların arzusuyla oluşamaz. Alıcıların da talep edilen fiyata benzer bir karşılık vermesi gerekir. 

Devamını oku
 • Ahmet Büyükduman

  Ahmet Büyükduman

 • 21.06.2023

 • 0 Yorum

Uluslararası yönetim danışmanlık firması McKinsey işletmelerin mevcut ve gelecekteki risklere karşı dayanıklı olmaları konusunda uyarılarda bulunuyor.McKinsey tavsiyelerinin başında; senaryo planlama, dayanıklılık hazırlığı, bilanço yönetimi, kısa vadede verimliliği artırmaya odaklanma, enflasyonu yakından takip etme ve paydaşlarla ilişkilerin geliştirilmesi geliyor. 

Devamını oku
 • Sadi Uzunoğlu

  Sadi Uzunoğlu

 • 18.07.2023

 • 0 Yorum

Faiz oranı ile konut kavramları yan yana geldiğinde hemen herkesin aklına konut kredi faizleri gelir. Kredi faiz oranlarının yanı sıra mevduat faizi, tahvil ve bono faizi oranlarının da konut piyasası üzerinde etkili olduğunu akılda tutmak gerekiyor.

Devamını oku
 • Ahmet Büyükduman

  Ahmet Büyükduman

 • 17.05.2023

 • 0 Yorum

Son dönemde yavaş yavaş da olsa dövizde yaşanan yükseliş, borsadaki keyifsiz seyir ile de birleşince yatırımcılar, yatırım tercihleri üzerinde bir kez daha düşünmeye başlamak zorunda kaldı. 2022 yılında borsanın alternatifsiz olması nedeni ile yatırımcının işi kolaydı çünkü hisse senedi piyasasından başka bir alternatif yoktu.Yatırımcı sayısında rekor kırıldığı 2022 yılında BİST-100 Endeksi %200 yükseldi. Oysa bugünlerde durum hiç de öyle değil.

Devamını oku

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon