Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Döviz Yükselirse Borsa Düşer mi?

Mert Yılmaz

Yayımlama Tarihi: 26.04.2023 Güncelleme Tarihi: 26.04.2023

Son dönemde yavaş yavaş da olsa dövizde yaşanan yükseliş, borsadaki keyifsiz seyir ile de birleşince yatırımcılar, yatırım tercihleri üzerinde bir kez daha düşünmeye başlamak zorunda kaldı.

Döviz Yükselirse Borsa Düşer mi?
2022 yılında borsanın alternatifsiz olması nedeni ile yatırımcının işi kolaydı çünkü hisse senedi piyasasından başka bir alternatif yoktu.Yatırımcı sayısında rekor kırıldığı 2022 yılında BİST-100 Endeksi %200 yükseldi. Oysa bugünlerde durum hiç de öyle değil.

KKM’ye uygulanan faiz oranlarının serbest bırakılması bir yana neredeyse herkesin bildiği klasik mevduattaki faiz oranlarının bile %30’a dayanması hatta belli büyüklükteki paralar için %35’leri zorlaması kafaları karıştırmaya başladı.

Yapılan düzenlemeler, fiyatı belli bir seviyede tutma ısrarı içinde bulunduğumuz günlerle serbest piyasadaki döviz kuru ile TCMB kuru arasındaki makasın iyiden iyiye açılmasına neden oldu. Ortalamada %1 seviyesinde olan bu fark bu günlerde %5’i aşmış durumda. 

Uzun süredir müdahalelerle belli bir seviyede baskılanan döviz kurlarının artacağı beklentisi toplumun her kesiminin neredeyse ortak fikri oldu. Seçimi kim kazanırsa kazansın döviz piyasasında yönün yukarı olacağı görüşü hakim hale geldi. Tartışılan ne zaman ve ne kadar yükseleceği konuları.

Peki bugünkü tablo ve seçim sonrasına ilişkin beklentiler döviz tarafında bu yönde ise acaba bu beklenti borsaya nasıl yansır? 

Döviz kurlarında yaşanacak olası bir yükseliş borsaya satış baskısı yaratır mı?

Önce bilinen ezber cevabı verelim. Kurda yaşanacak yükseliş USD bazında hisse senetlerinin fiyatlarını ucuzlatacağı için bu durum yatırımcılar tarafından alım fırsatı olarak görülebilir. Ancak bu varsayımın hayata geçebilmesi için adı geçen yabancı yatırımcının piyasada olması ya da piyasaya gelmesi gerekli. Bugün itibari ile piyasada bir yabancı yatırımcının varlığından söz etmek pek de mümkün değil. Peki seçimden sonra gelirler mi? Onun cevabı sandıktan çıkacak sonuca, çıkacak sonucun doğuracağı siyasi yapının uygulayacağı ekonomi politikasına ve kadrolarına göre değişir. 

Şunu belirtmekte fayda var; sert bir hareket ile yaşanacak olası bir yükselişin borsaya kısa vadede satış getirmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu senaryonun hayata geçmesi halinin ekonomide yaratacağı en büyük sorun bir tur daha yükselen enflasyon olacaktır.

Türkiye ne yazık ki yabancı yatırımcının güvenini kaybetti. Şimdi o güveni hemen geri kazanabilmek çok kolay değil. Ama net olan bir şey var. Öncelikle yabancı yatırımcının Türkiye’den neden gittiğini iyi analiz etmemiz lazım. Sonra sorunun bizden kaynaklanan kısımlarını samimiyetle çözme iradesini ortaya koymamız ve sağlıklı bir iletişim ile bunu da yabancı yatırımcılara anlatmamız lazım. Aynı yöntemlerle devam edeceksek kimse yabancı yatırımcı beklemesin.

Selam ve sevgilerimle
Mert Yılmaz
 

Mert Yılmaz'a ait diğer içerikleri okumak için:

Borsaya Yatırımcı İlgisi Çok Yoğun
Borsada Neler Oldu? Bundan Sonra Neler Olacak?
Olası Seçim Senaryoları ve Piyasalara Etkileri
 

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Mert Yılmaz

1972 doğumlu olan Mert Yılmaz, 25 yılı aşkın süredir sermaye piyasalarında görev yapmaktadır. Araştırma bölümü ile başladığı sektörde 2006 yılında pazarlama - satış tarafına geçmiştir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

23 Oy

-

2,83 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Temel İktisat İlkeleri Nelerdir? 8.12.2023

  Temel İktisat İlkeleri Nelerdir?

 • Makroekonomi ve Yatırım İlişkisi 6.12.2023

  Makroekonomi ve Yatırım İlişkisi

 • SPK Lisansı Nedir ve Türleri Nelerdir? 4.12.2023

  SPK Lisansı Nedir ve Türleri Nelerdir?

 • Türev Araçlar ve Vadeli İşlemler Nelerdir? 1.12.2023

  Türev Araçlar ve Vadeli İşlemler Nelerdir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon