Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Affiliate Marketing Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 4.03.2024 Güncelleme Tarihi: 4.03.2024

Affiliate Marketing, dijital ticaret dünyasında adını sıkça duyduğunuz stratejilerden biri.

Affiliate Marketing Nedir?
İki taraf arasındaki işbirliği ve kazan-kazan prensiplerini temel alan affiliate marketing, e-ticarette kullanılan bir iş modelidir. Peki, Affiliate Marketing'i bu kadar popüler hâle getiren özelliği nedir? Nasıl bir sisteme sahiptir? Gelin, işletmeler için etkin bir pazarlama stratejisi olan Affiliate Marketing'e daha yakından bakalım.

Affiliate marketing nedir?

Affiliate Marketing, işletmelerin online varlıklarını güçlendirmelerine katkı sağlayan ve dijital dünyada başarıyla kullanılan iş modelidir. Affiliate'ler dijital dünyanın pazarlama sürecine kendi dokunuşlarını katan bağımsız pazarlamacılardır. İşletmelerle iş birliği yaparak ürünleri ve hizmetleri kendi topluluklarına tanıtarak gelir elde eder. Yani, Affiliate'ler için dijital elçi tanımını yapmak mümkündür.

Affiliate marketing sistemi nasıl çalışır?

Affiliate pazarlama sistemi, oldukça basit ve etkili işleyişe sahiptir. İşletme, hizmetlerini tanıtmak istediğinde Affiliate olarak adlandırdığı bağımsız pazarlamacılarla iş birliği yapar. Bu pazarlamacılar kendi platformunda ve sosyal medya hesaplarında işletmenin ürün veya hizmetini tanıtarak potansiyel müşterilere ulaşır.

İşletme, genellikle özel bir bağlantı ya da takip kodu sağlar. Bu kod, Affiliate'in hangi satışın kendisi tarafından gerçekleştirildiğini belirler. Herhangi bir müşteri, Affiliate'in sağladığı bu özel bağlantıyı kullanarak ürünü satın alırsa ona satış komisyon kazandırır. Sistemin en iyi yanı her iki tarafın da kazanç elde etmesidir. İşletme, kendi ürünlerini daha geniş kitlelere tanıtırken Affiliate'ler de kendi takipçileri üzerinden gelir elde eder. İş birliği sayesinde her iki taraf da kârlı ortaklıklar kurabilir.

Affiliate marketing avantajları nelerdir?

İşletmelere sunduğu avantajlarla öne çıkan Affiliate Marketing, giderek daha popüler hâle geliyor. Bunun nedeni ise her iki tarafın da adil şekilde kazançlı çıkmasını sağlaması. Bu pazarlama stratejisini çekici kılan avantajlar ise şöyle sıralanabilir:

 • Geleneksel reklam stratejilerine kıyasla işletmelerin pazarlama bütçelerini daha etkin bir şekilde kullanmalarını sağlar. Sadece gerçekleşen satışlardan komisyon ödendiği için reklam harcamaları doğrudan performansa bağlıdır.
 • Bu pazarlama modeli, işletmelerin ürün veya hizmetlerini daha geniş kitleye tanıtmalarına olanak tanır. Affiliate'lerin geniş takipçi kitlesi, işletmenin potansiyel müşterilere daha etkili şekilde ulaşmasını sağlar.
 • İşletmeler için risk paylaşımı modeli sunar. İşletme, sadece gerçekleşen satışlardan komisyon öder, bu da işletmenin reklam maliyetlerini minimize etmesine yardımcı olur.
 • Strateji, işletmelerin ihtiyaca göre ölçeklenmesine izin verir. Yani, işletme ihtiyacına bağlı olarak affiliate ağını genişletebilir veya sınırlayabilir.
 • Potansiyel müşterilere işletme hakkında yapılan tanıtımları daha güvenilir kılar. Affiliate'ler, kendi takipçileri üzerinde genellikle güçlü etkiye sahip olduklarından güven oluşturulmasına katkıda bulunur.

Affiliate marketing nasıl yapılır?

Satış ortaklığı herkesin kolaylıkla uygulayabileceği bir stratejidir. Her işte olduğu gibi özveri ve tutku gerektirir. Ancak adım adım ilerleyerek ve takipçilerinizle sağlam ilişki kurarak bu stratejiyi başarıyla uygulayabilir, gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. İşte, Affiliate Marketing için takip etmeniz gereken adımlar:

 • İlgi duyduğunuz veya uzmanlık sahibi olduğunuz nişi belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Özel pazar belirlemeniz tanıtım yaparken daha samimi ve etkili olmanıza katkıda bulunur.
 • Nişinize uygun Affiliate programı seçmeniz oldukça önemli. Ürün veya hizmetleri ile uyumlu ve güvenilir iş ortağı bulmanız başarı şansınızı artırır.
 • Seçtiğiniz ürünleri veya hizmetleri etkili şekilde tanıtarak potansiyel müşterileri çekmeye çalışabilirsiniz. Örneğin içerik oluşturma, blog yazıları, sosyal medya paylaşımları veya video içerikleri gibi çeşitli yöntemler deneyebilirsiniz.
 • Affiliate Marketing'te özgün içerik oluşturmak son derece önemli bir adımdır. Kendi deneyimlerinizi paylaşarak veya ürünleri kendi bakış açınızla ele alarak takipçilerinizin güvenini kazanabilirsiniz.
 • Affiliate linklerinizin performansını izleyerek hangi stratejilerin daha etkili olduğunu belirlemelisiniz. Böylece hangi ürünlerin veya içerik türlerinin daha fazla dönüşüm getirdiğini anlayabilirsiniz.
 • Affiliate Marketing'de başarılı olmanın anahtarı dürüstlük ve şeffaflıktır. Takipçilerinize ürün veya hizmetleri dürüst şekilde sunmalısınız. Güven kazandığınızda uzun vadeli ilişki kurabilirsiniz.

Affiliate marketing örnekleri nelerdir?

Farklı nişlerde ve sektörlerde çeşitli başarı hikayeleri rehber niteliği taşır. Affiliate örneklerinden yola çıkarak siz de kendi alanınızı belirleyebilir ve kendiniz için yeni bir gelir modeli oluşturabilirsiniz. Birçok teknoloji blogu veya YouTube kanalı, popüler elektronik ürünleri inceleyerek ve tanıtarak Affiliate Marketing ile gelir elde eder. Bilgisayar blogu, satış ortağı olduğu e-ticaret sitelerindeki bilgisayar bileşenlerini tanıtarak kazanç sağlayabilir.

Moda blogları ya da sosyal medya hesapları, giyim markalarının ürünlerini tanıtarak Affiliate marketing sayesinde kazanç oluşturabilir. Kullanıcılar, önerilen ürünleri satın aldıkça Affiliate de komisyon alır. Yemek tarifleri paylaşan blog, YouTube kanalı, kullandığı mutfak ekipmanlarını Affiliate linkleri ile paylaşarak kazanç sağlayabilir. İzleyiciler, tarifleri denemeye karar verdiklerinde önerilen ekipmanları satın alırsa Affiliate geliri ortaya çıkar.

Fitness influencer'ları; kullandıkları egzersiz ekipmanları, besin takviyeleri veya spor giyim markalarını tanıtarak Affiliate stratejisi ile gelir elde edebilir. Online eğitim platformları ise eğitim içeriklerini tanıtan bloglar ve videolar aracılığıyla Affiliate Marketing ile işbirliği yaparak daha fazla öğrenci çekebilir ve komisyon alabilir.

Tüm örneklerden anlaşılacağı üzere Affiliate Marketing esnek ve çeşitli bir stratejidir. Siz de ilgi alanlarına ve takipçi kitlenize uygun ürün veya hizmetleri tanıtarak çeşitli sektörlerde başarılı olabilirsiniz. Yeni girişimleriniz ya da pazarlama stratejileriniz için HangiKredi hizmetlerinden yardım alabilirsiniz. Hemen kredi seçeneklerini inceleyerek size en uygun ödeme planına ulaşabilirsiniz.

En avantajlı ihtiyaç kredilerine göz atın!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır? 4.04.2024

  PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir? 27.03.2024

  Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

 • Phishing (Oltalama) Nedir? 25.03.2024

  Phishing (Oltalama) Nedir?

 • Gayrimenkul Piyasalarının Döngüsel Doğası  22.03.2024

  Gayrimenkul Piyasalarının Döngüsel Doğası